تبلیغات
عاشقان مهدی-رهروان شهدا - هدف قیام امام حسین(ع) چه بود؟

عاشقان مهدی-رهروان شهدا
ذکر تعجیل فرج رمز نجات بشر است / ما برآنیم که این ذکر جهانی بشود

بزرگ مردتاریخ

جستجو
جعبه حدیث

هدف قیام امام حسین(ع) چه بود؟
 

 
عاشورا است‏، تكرار مهم‏ترین خاطره‏ تاریخی در جهان اسلام، تکرارجاودانه‌ترین خاطره تاریخ انسان، خاطره ای که دارای بعد انتولوژیک است و در متن هستی جریان دارد. بعد از گذشت سال‏ها‏، عاشورا‏، همچنان در تاریخ می‏درخشد‏، جاودانه‏تر از جاودانگی‏ و زنده‏تر از زندگی‏.

وقتی كه ستمدیدگان در گوشه و كنار جهان بی‏اختیار به خیابان‏ها می‏ریزند‏، اشك می‏ریزند‏، اشك‏هایی كه كلام‏اند، اعتراض‏اند و «عدالت‏خواهی»‏، پی می‏بریم كه عاشورا هنوز زنده است. چرا عاشورا زنده نباشد؟ وقتی كه به تعبیر اما صادق(ع) «هر زمین كربلا و هر زمان عاشورا است»؛  عاشورا، تقابل سرخی و سیاهی، تقابل ماندگارترین جدال‏، یعنی«جدال‏ازلی» انسان. اگر عاشورا این قدر زنده و درخشنده است‏ و اگر این درخشندگی جلال در زمانه سرشار پوچی و بی‏معنایی و زمینه سرشار از ستم و بی‏عدالتی، هنوز انسان‏هایی را به معنا دعوت می‏كند، به اعتراض و عدالت‏خواهی، به بیداری و انسانیت، بنا بر این باید پرسید که امام حسین (ع) چه اهدافی را دنبال می کرد؟ و چه عواملی زمینه ساز قیام خونین آن حضرت بوده است؟
هدف ما از این نوشته كوتاه‏، بر رسی اهداف نهضت عاشو را است و به صورت خلاصه می‏خواهیم بدانیم كه « هدف قیام امام حسین(ع) چه بود؟» امام حسین(ع) بعد از برادرش امام حسن(ع) به امامت رسید. امام حسین(ع) در زمان معاویه و یزید می زیست. اما دوران امامت او بعد از شهادت برادرش امام حسن(ع) شروع شد. بر اساس روایت‏های تاریخی‏، وقتی یزید به خلافت رسید، به حاکم مدینه مخفیانه نامه نوشت که قبل از اعلام عمومی خلافت یزید باید از بزرگان مدینه و از جمله حسین فرزند علی (ع) مخفیانه بیعت بگیرد. وقتی حاکم مدینه این امر را با حسین(ع) در میان گذاشت، امام حسین(ع) بیعت نکرده و برای زیارت خانه خدا راهی کعبه شد. مهاجرت امام حسین(ع) از مدینه سرآغاز مسافرت طولانی او به حساب می‏آید؛ مسافرتی که هرگز از آن بر نگشت و در نهایت امر به شهادت آن حضرت منتهی شد.  درتاریخ می‏خوانیم که امام در ابتدا به قصد زیارت خانه خدا از مدینه خارج و به طرف مکه عازم شد. و درایام حج در کنار خانه خدا بسر برد. تا این که اتفاقات دیگری رخ داد. تا این ایام، امام با یزید بیعت نکرده بود همان گونه که شهرهای اسلامی نیز از درگذشت معاویه و اعلام خلافت یزید بخوبی اطلاع نیافته بود. امام پیش از خارج‏شدن از مدینه در وصیت نامه خود به برادرش محمد حنفیه یاد آور می‏شود که : هدف من از خارج شدن از مدینه، اصلاح طلبی در امت جدم رسول خدا است. و اراده کرده ام که امر به معروف و نهی از منکر کنم. و به سیره جدم رسول خدا(ص) وپدرم علی (ع) سیر کنم.[1] درتاریخ آمده است که قبل از آن که امام حسین(ع) با اصحاب و خانواده خود از مدینه به سوی مکه خارج شوند، در کنار قبر رسول خدا(ص) رفته و با او درد دل و خدا حافظی می‌کرد. امام دراین خداحافظی دلایل خروج خود از مدینه را دركنار قبر جدش رسول خدا این چنین می گوید:: اللهم هذا قبر نبیك محمد ، وأنا ابن بنت نبیك ، وقد حضرنی من الأمر ما قد علمت ، اللهم إنی احب المعروف ، وأنكر المنكر . خدایا این قبر پیامبر توست و من فرزند پیامبر تو هستم و تو خود می دانی که من در چه موقعیتی قرار گرفته ام. خدایا من کارهای خوب و معروف را دوست دارم از منکرات و زشتی ها.بیزارم.[2] درجای دیگر می فرماید: الا ترون ان الحق لایعمل به و ان الباطل لا یتناهی عنه : آیا نمی‏بینید که به حق عمل نمی‌شود و از باطل جلوگیری نمی کنند ؟! 

 امام حسین در این کلام وضعیت آن روز جامعه اسلامی را بیان می‏کند که به حق عمل نمی‏شد و باطل در حال گسترش بود. در چنین فضایی امام وظیفه خود می داند که برای امر به معروف = اعاده حق و نهی از منکرات نابودی باطل قیام کند. وهدف قیام خود را نیز همین امر قرار دهد. پس معلوم است که امام حسین(ع) در مرحله اول به هدف زیارت خانه خدا و در مرحله بعد برای اقامه امر بمعروف و نهی از منکر از مدینه خارج شده و هدفی جز اصلاح جامعه اسلامی از راه اقامه این دو واجب الهی نداشته است. اسلام بر احیاء و اقامه سنت امر به معروف و نهی از منکر تاکید زیاد دارد. تاحدی که این دو امر در مکتب اسلام و آیات قرآن به عنوان یکی از مهمترین وظایف دینی مسلمانان ذکر شده است.تاکید بر این دو وظیفه اسلامی از آن جهت حایز اهمیت است که برای اصلاح جامعه، هم در بعد ترویج ارزش های اسلامی و فعالیت های خوب و هم در بعد ممانعت از کارهای ضد ارزش، بهترین راه می باشد.

 خداوند در آیات قرآن کریم می فرماید: المومنون والمومنات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمروف و ینهون عن المنکر. برادران و زنان مومن بعضی دوست بعض دیگراند و برهم ولایت دارند همدیگر را به کارهای خوب امر می‌کنند و از کارهای بد باز می دارند. دراین آیه مبارکه امر بمعروف و نهی از منکر از نشانه ها و وظیفه مومنین ذکر شده است. در آیه دیگر می فرماید: ولتکن منکم امه یدعون الی الخیر و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون. باید از شما امتی باشد که مردم را به کارهای خیر دعوت کنند، امر بعروف کنند و از منکرات باز دارند و این ها همان رستگارانند.

  امام حسین (ع) در وصیت نامه خودش به برادرش محمد حنفیه یاد آور می شود که : هدف من از خارج شدن از مدینه، اصلاح طلبی در امت جدم رسول خدا است. و اراده کرده ام که امر به معروف و نهی از منکر کنم. و به سیره جدم رسول خدا(ص) وپدرم علی (ع)سیر کنم.[3] از این روایت استفاده می شود که هدف قیام امام حسین(ع) اصلاح امت اسلامی و عمل به وظیفه امر بمعروف ونهی از منکر بوده است. با توجه به این امر، قیام امام حسین یک قیام اصلاحی بوده که قصد و هدف آن هم اصلاح جامعه اسلامی مقرر شده است. همان‏گونه که از آیات قرآن کریم و روایات وسنت نبی اکرم (ص) معلوم است، اسلام به فریضه امر به معروف و نهی از منکر اهمیت زیادی قایل است. امام حسین(ع) نیز برای اقامه این دو وظیفه اسلامی قیام کرده است. و هدف آن زنده کردن این دوسنت بوده است. اسلام این دو وظیفه را برای اصلاح جامعه اسلامی بسیار مهم می داند. جامعه اسلامی در مسیر تکامل خودش قطعا دچار مشکلات و آسیب های مختلف فرهنگی سیاسی و اجتماعی می شود که اگر بخواهد پیشرفت کند باید اولا از این آسیب ها دوری کند همان گونه که کارهای شایسته نیز باید درجامعه رونق پیدا کرده و گسترش یابد.

 برای گسترش کارهای خوب و اعمال سالم اسلامی باید به امر بمعروف توجه جدی شود همان گونه که برای رفع آسیب ها و مشکلات مختلف فرهنگی وا جتماعی نیز باید براحیاء فریضه نهی از منکر تاکید صورت گیرد. فریضه امر بمعروف و نهی از منکر یکی از فرایض عمومی تمام مسلمانان است یعنی هر فرد مسلمان وظیفه دارد که نسبت به زدودن منکرات وبدی ها از جامعه اسلامی تلاش کند همان گونه که وظیفه دارد برای ترویج خوبی ها و زنده نگه داشتن دستورات دینی و کارهای شایسته اسلامی هم فعالیت کنند. مسلمانان از این طریق می توانند فضای عمومی جامعه را برای تشکیل یک امت اسلامی سالم و کشور اسلامی فراهم کنند.

 امروز جامعه خسته و آشوب زده مسلمان افغانستان بیش از هر جامعه دیگر گرفتار آسیب‏های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است رواج فرهنگ بیگانه و بی توجهی به شعایر اسلامی می‏تواند یکی از این آسیب‏ها باشد. مردم مسلمان افغانستان می‏توانند با الهام گرفتن از قیام امام حسین(ع) بر احیاء سنت امر بمعروف ونهی از منکر توجه کنند و از همین راه برای عمل کردن به فریضه امر بعروف و نهی از منکر برای آسیب‏زدایی از جامعه اسلامی و ترویج بیش از پیش فرهنگ اسلامی و دینی خود کمک گیرند. و امام حسین(ع) یکی از بهترین الگوهای جامعه اسلامی ما به حساب می آید.

منبع:http://muqawamat.blogfa.comنوشته شده در شنبه 20 آذر 1389 توسط فخرالدین موسوی
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin